کاربرد ازون برای آب آشامیدنی

معایب کلر زنی آب چیست؟

کلر از دیرباز به عنوان یک ماده شیمیایی و ضدعفونی کننده در آب آشامیدنی استفاده شده است. در میان بزرگسالان کلر اثرات مخربی مانند ریزش مو، زمینه های سرطان روده و برخی بیماری های قلبی را ایجاد می کند. کلرزنی غیر دقیق منجر به تغییرات سطح pH آب آشامیدنی می شود. تحقیقات نشان می دهد که میزان اسیدی بودن آب منجر به فرسایش مینای دندان در افراد خواهد شد. همچنین محصولات جانبی کلر در آب مانند تری هالومتان ها نیز جزو مواد سطران را دسته بندی شده اند. علاوه بر تمام اینها، کلر باعث ایجاد بوی نامطبوع و رنگ غیر شفاف آب می شود.

هزینه کلر زنی بیشتر است یا ازون زنی؟
ازون زنی نیاز به تجهیزات اولیه ای مانند دستگاه ازون ژنراتور و سیستم تزریق ازون به آب دارد. این هزینه بسته به حجم آب آشامیدنی و میزان استفاده از آن متفاوت خواهد بود. هزنیه های جاری خرید کلر حذف خواهد شد یا بسیار کاهش می یابد. اما نکته مهم این است که هزینه کلرزنی آب زیاد نیست و در مقابل هزینه دستگاه ازون ژنراتور هم کم نیست. پس چرا باید از ازون استفاده کنیم؟

مزایای ازون زنی آب آشامیدنی چیست؟
در این بخش مهمترین مزایای ازون زنی آب آشامیدنی بیان می شود.

 • گاز ازون در همان محل و در همان لحظه تولید می شود و نیاز به حمل و نقل و ذخیره سازی ندارد.
 • ازون هیچ پسماند شیمیایی ندارد و خود ازون نیز در محیط آب در مدت زمان چند دقیقه از بین میرود.
 • آب شفاف تر خواهد شد، بوی باکتریایی آب و طعم خای ناشی از آنها را از بین میبرد.
 • ازون میزان اسیدی بودن آب را تغییر نمی دهد.
 • چربی ها و مواد ارگانیک بسیار کمتر خواهد شد و با اکسید شدن ساختارهای بزرگ به ریز تر امکان گیر کردن آنها در سیستم فیلتراسیون آب بیشتر می شود.
 • ازون منجر به از بین رفتن تریهالومتان ها و محصولات جانبی کلر در آب می شود. محصولاتی که خطرات سرطان زایی آنها اثبات شده است.
 • ازون با تبدیل نیتریت به نیترات میزان سرطان زایی احتمالی آب آشامیدنی را کمتر می کند.
 • از ازون می توان برای شست و شوی ظروف آب آشامیدنی نیز استفاده کرد.
 • کنترل جلبک
 • رسوب دهی فلزات سنگین
 • کاهش آمونیاک موجود در آب
 • اکسید کردن منگنز و آهن موجود در آب و کمک به فیلتر سازی آنها
 • تولید هیدروکسیل رادیکال که منجر به استریل سازی و ضدعفونی بسیار سریع آب می شود.

بسیاری از منابع آبی امروزه به دلیل استفاده زیاد از سموم کشاورزی، آلوده به انواع سم هستند. ازون یک مهار کننده بسیار قدرتمند برای سموم و آفت کش های کشاورزی است و منجر به سالم تر شدن آب بسته بندی شده می شود.

آیا ازون برای استفاده در آب آشامیدنی مورد تایید استانداردها و مراکز بهداشتی قرار دارد؟
بر اساس نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از گاز ازون می توان به عنوان ضدعفونی کننده آب آشامیدنی استفاده کرد. همچنین ازون به عنوان یک ماده آنتی باکتریال قدرتمند در ضدعفونی آب آشامیدنی بوسیله ی سازمان های معتبر جهانی مانند FDA و EPA و WHO تایید شده است.

آیا ازون به طور کامل نیاز به کلر را از بین می برد؟
بله، بر اساس استانداردهی سازمان غذا و داروی آمریکا، در صورت تزریق غلظت مناسب ازون در مدت زمان مناسب، دیگر نیازی به تزریق کلر و یا سایر ضدعفونی کننده ها به داخل بطری آب آشامیدنی نیست.

طول عمر یک دستگاه ازون ساز چقدر است؟
در صورت نگهداری مناسب و محیط مناسب و سرویس های دوره ای به موقع، دستگاه ازون ژنراتور صنعتی پاکژی می تواند بین ده تا پانزده سال طول عمر داشته باشد.

آیا ازون pH آب آشامیدنی را تغییر می دهد؟
یکی از مهمترین مزایای به کار گیری ازون در ضدعفونی آب عدم تغییر میزان اسیدی بودن آب و pH آن است. همانطور که قبلا شرح داده شد کلر محصولات جانبی اسیدی در آب تولید می کند که خاصیت اسیدی آب را افزایش می دهد. در نتیجه تاثیرات مخربی بر مینای دندان خواهد داشت. ازون به دلیل تغییر ندادن این خاصیت اسیدی هیچ کدام از این مشکلات را به همراه نخواهد داشت.

دستگاه ازون ساز خانگی

با قدرت ازون زنی ۰٫۲ppm

آیا قدرت ازون در ضدعفونی بیشتر از کلر است؟
ازون به عنوان یک اکسید کننده قدرتمند خاصیت ضدعفونی کنندگی به نسبت تمام میکروب ها، باکتری ها، انواع قارچ ها و اسپور آنها دارد. در مقابله با اکثر میکرو ارگانیسم ها ازون موثر تر و سریع تر از کلر عمل می کند. به طوری که در برابر برهی از میکروارگانیسم ها سرعت تخریب ازون و نابودی آنها تا ۳۰۰۰ برابر سریع تر از کلر است. همچنین ازون خواص جانبی برای بهبود کیفیت آب دارد مانند کمک به شفافیت و خاصیت رنگ بری ازون از آب و از بین بردن بوی ناشی از باکتری و گندزدگی آب، حذف سموم و مواد آلی. همچنین ازون خود می تواند برخی از محصولات جانبی کلر مانند تریهالومتان ها را از بین ببرد که خود آنها عوامل سرطان زای شناخته شده هستند.

آیا استفاده از ازون ژنراتور صنعتی در سایر کشورها برای آب آشامیدنی رایج است؟

از دهه هشتاد میلادی استفاده از ازون برای آب آشامیدنی کم کم در کشورهای اروپایی مورد آزمایش و بهره بردای قرار گرفت. در اوائل قرن ۲۱ ام سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از ازون را به عنوان یک ماده آنتی باکتریال و استریل کننده در آب آشامیدنی تایید کرد. همچنین سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا و سازمان بهداشت جهانی نیز این گاز را به عنوان یکی از بهترین روش های ضدعفونی آب شهری پیشنهاد داده اند. امروزه در سراسر جهان این گاز در صنایع آب بطری شده و تصفیه خانه های آب شهری استفاده می شوند. آمریکا، کانادا، فرانسه، سوئیس، استرالیا و آلمان جزو کشورهای مهم استفاده کننده ازون در صنایع آب آشامیدنی هستند.

 • نکته پایانی بسیار مهم
  افرادی که دارای آسم و یا حساسیت تنفسی هستند بهتر است در مواجه با غلظت های کم ازون نیز نباشند. استفاده از دستگاه های تصفیه هوا، ازون، محلول های ضدعفونی و… هرگز منجر به عدم استفاده از ماسک و شست و شوی مداوم دستگاه نخواهد شد. در حقیقت این دستگاه ها به عنوان عوامل کمک کننده، مانند ماسک، منجر به کاهش بار ویروس محیط و در نتیجه کاهش تعداد ویروس ورودی به بدن خواهند شد.