ازون برای ضدعفونی و کاهش کلر مورد نیاز در استخرهای شنا

 • معایب کلر زنی آب استخر چیست؟
  کلر از دیرباز به عنوان یک ماده شیمیایی و ضدعفونی کننده در استخرهای شنا استفاده شده است. متاسفانه روش های ناکارآمد و سنتی در کلر زنی آب استخرها، زمان بندی نامناسب و تلاش برای بهره گیری حداکثر از ظرفیت استخرهای شنا باعث شده است تا همه ی ما شاهد موارد زیادی مسمویت ناشی از گاز کلر بخصوص برای کودکان باشیم. تحقیقاتی زیادی نشان داده اند که مراجعه طولانی مدت کودمان به استخرهایی که از گاز کلر برای ضدعفونی استفاده می کنند منجر به بروز حساسیت و آسم در کودکان می شود. در میان بزرگسالان نیز کلر اثرات مخربی مانند ریزش مو، زمینه های سرطان روده و برخی بیماری های قلبی را ایجاد می کند. کلرزنی غیر دقیق منجر به تغییرات سطح pH آب استخر می شود.
 • هزینه کلر زنی بیشتر است یا ازون زنی؟
  ازون زنی نیاز به تجهیزات اولیه ای مانند دستگاه ازون ژنراتور و سیستم تزریق ازون به آب دارد. این هزینه بسته به حجم استخر و میزان استفاده از آن متفاوت خواهد بود. اما این کار به طور اتوماتیک انجام شده و مانند کلر زنی نیاز به تزریق و انداختن قرص کلر به داخل آب به طور دستی ندارد. در صورت کلر زنی غیر دقیق خطرات سمی بودن وجود دارد که در حالت ازون زنی این مشکل وجود ندارد. هزنیه های جاری خرید کلر و قرص کلر حذف خواهد شد یا بسیار کاهش می یابد. اما نکته مهم این است که برای بیشتر استخر ها هزینه کلر زیاد نیست و در مقابل هزینه دستگاه ازون ژنراتور هم کم نیست. پس چرا باید از ازون استفاده کنیم؟
 • مزایای ازون زنی آب استخر چیست؟
  با ازون زنی آب استخر، شما در حقیقت در آب آشامیدنی شنا می کنید! میزان ضدعفونی کنندگی ازون گاهی تا ۳۰۰ برابر قدرتمندتر از کلر است. میزان مصرف کلر در آب استخر به شدت کم می شود (بسته به شرایط ۵۰ تا ۹۰ درصد کاهش مصرف کلر) اما نباید کلر را به شکل کامل از آب استخر حذف کرد زیرا ازون هیچ پسماند شیمیایی ندارد و نمی تواند به شکل محلی در داخل استخر آلودگی ها را در همان نقطه مورد هدف قرار دهد. به همین دلیل بر اساس استانداردها حداقل میزانی از کلر باید در آب استخر وجود داشته باشد. رنگ آب شفاف تر خواهد شد، بوی کلر و میزان آن در آب و هوا به شدت کمتر می شود. خطر مسمویت ناشی از کلر از بین می رود. هزینه های کلر زنی به شدت کاهش پیدا می کند. اثراتی مانند سوزش چشم کمی از بین می رود. ازون باعث تغییر میزان اسیدی بودن آب استخر نمی شود، باعث خودرگی فلزات اسیل و نرده های استیل استخر نمیشود در حالی که کلر این اثارت مخرب را دارد. میزان آلودگی های موجود در آب، چربی ها و مواد ارگانیک بسیار کمتر خواهد شد و با اکسید شدن ساختارهای بزرگ به ریز تر امکان گیر کردن آنها در سیستم فیلتر استخر بیشتر می شود. همچنین خود ازون منجر به از بین رفتن تریهالومتان ها و محصولات جانبی کلر در آب می شود. محصولاتی که خطرات سرطان زایی آنها اثبات شده است.
 • آیا ازون برای استخر مورد تایید استانداردها و مراکز بهداشتی قرار دارد؟
  بر اساس نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از گاز ازون می توان به عنوان ضدعفونی کننده آب استخر استفاده کرد. همچنین ازون به عنوان یک ماده آنتی باکتریال قدرتمند در ضدعفونی آب (حتی آب آشامیدنی) بوسیله ی سازمان های معتبر جهانی مانند FDA و EPA و WHO تایید شده است.
 • آیا ازون به تجهیزات استخر آسیب می زند؟
  غلظت ازون مورد نیاز برای ضدعفونی استخرها زیاد نیست. اما بهتر است سیستم انتقال و لوله کشی از جنس PVC یا UPVC یا استیل باشد. لازم به ذکر است که ازون به دلیل شسکتن ساختارهای ارگانیک و چربی ها، میزان رسوب در داخل لوله کشی و مخازن را کاهش می دهد. همچنین فیلترهای اصلی در استخرها معمولا از نوع سیلیکونی هستند که مقاومت بسیار خوبی در برابر ازون دارند.
 • آیا دمای آب استخر بر کارکرد ازون تاثیر گذار است؟
  پارامترهای مختلفی مانند درصد رطوبت محیط، سختی آب، اسیدی بودن و دمای آب استخر همگی بر ماندگاری ازون، تزریق ازون به آب و تولید ازون اثر گذار هستند. بنابراین دقت کافی در تمامی موارد برای طراحی یک سیستم پایدار مهم است.
 • آیا ازون به طور کامل نیاز به کلر را از بین می برد؟
  خیر! ازون نیاز به کلر را می تواند تا ۹۸ درصد کاهش دهد. اما این به مفهوم حذف کامل کلر از سیستم نیست. زیرا آلودگی های لحظه ای در آب وجود دارند که برای کاهش خطر انتقال آنها مابین دو نفر درحال شنا در استخر لازم است (به خصوص برای استخر های عمومی) همواره غلظت کمی کلر در آب موجود باشد. اما این غلظت در برابر میزان کلر مورد نیاز برای زمانی که استخر سیستم ازون زنی ندارد بسیار ناچیز است.
 • طول عمر یک دستگاه ازون ساز برای استخر چقدر است؟
  در صورت نگهداری مناسب و محیط مناسب و سرویس های دوره ای یک دستگاه ازون ژنراتور برای استخر می تواند تا ده سال طول عمر داشته باشد. برای استخر های بزرگ که دستگاه می تواند اتاقک مجزا و شرایط نگهداری حرفه ای داشته باشد این طول عمر بیشتر از پانزده سال خواهد بود.
 • آیا ازون pH آب استخر را تغییر می دهد؟
  یکی از مهمترین مزایای به کار گیری ازون در ضدعفونی آب عدم تغییر میزان اسیدی بودن آب و pH آن است. همانطور که قبلا شرح داده شد کلر محصولات جانبی اسیدی در آب تولید می کند که خاصیت اسیدی آب را افزایش می دهد. در نتیجه تاثیرات مخربی بر سیستم گردش آب و مهمتر از آن مینای دندان شناگران خواهد داشت. ازون به دلیل تغییر ندادن این خاصیت اسیدی هیچ کدام از این مشکلات را به همراه نخواهد داشت.
 • آیا قدرت ازون در ضدعفونی بیشتر از کلر است؟
  ازون به عنوان یک اکسید کننده قدرتمند خاصیت ضدعفونی کنندگی به نسبت تمام میکروب ها، باکتری ها، انواع قارچ ها و اسپور آنها دارد. در مقابله با اکثر میکرو ارگانیسم ها ازون موثر تر و سریع تر از کلر عمل می کند. به طوری که در برابر برهی از میکروارگانیسم ها سرعت تخریب ازون و نابودی آنها تا ۳۰۰۰ برابر سریع تر از کلر است. همچنین ازون خواص جانبی برای بهبود کیفیت آب دارد مانند کمک به شفافیت و خاصیت رنگ بری ازون از آب و از بین بردن بوی ناشی از باکتری و گندزدگی آب، حذف سموم و مواد آلی. همچنین ازون خود می تواند برخی از محصولات جانبی کلر مانند تریهالومتان ها را از بین ببرد که خود آنها عوامل سرطان زای شناخته شده هستند.