دستگاه ازون ساز خانگی، کاربردها و نکات ایمنی

 • روش تولید ازون
  روش تولید ازون در دستگاه حاضر روش Corona Discharge است که از یک ولتاژ بالا و دو الکترود با فاصله عایقی استفاده می کند. تخلیه ی الکتریکی مابین این دو الکترود منجر به انتقال انرژی به پیوند ملکول دو اتمی اکسیژن می شود و با تشکیل پیوندهای جدید، ملکول ناپایدار و جدیدی به نام ازون (O3) تشکیل می شود. در یک حالت، دستگاه بوسیله ی یک پمپ هوا گاز ازون را به داخل آب تزریق کرده و اگر شلنگ دستگاه را از خروجی دستگاه جدا کنید گاز ازون بوسیله ی یک فن در داخل هوای محیط پرتاب و به گردش در می آید.
 • نحوه تنظیم دستگاه
  دستگاه حاضر دارای ۱۰ حالت کاری تایمر است که می تواند حالت هایی مانند روشن بودن برای مدت زمان مشخص، خاموش بودن برای مدت زمان مشخص، روش و خاموش شدن مداوم و تعداد سیکل تکرار فرآیند و… را در آن تنظیم کرد. تنظیمات دستگاه بسیار ساده است و جزییات تنظیمات، در بروشور دستگاه آورده شده است.
 • ضد عفونی سبزیجات و میوه
  استفاده از گاز ازون برای میوه و سبزیجات از سال ۲۰۰۱ مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا FDA است. ازون باعث ماندگاری بیشتر، از بین رفتن باکتری، قارچ، ویروس، کپک، و انگل خواهد شد. طعم و ظاهر میوه ها و سبزی های شسته شده با گاز ازون برای مدت زمان بسیار بیشتری حالت طبیعی خود را حفظ می کند. همچنین استفاده از گاز ازون منجر به از بین رفتن اکثر سموم شیمیایی باقیمانده بر میوه ها می شود. مدت زمان و روش مناسب برای ضدعفونی میوه و سبزی در داخل بروشور دستگاه شرح داده شده است. بهتر است ظرف آب دارای ارتفاع زیاد باشد و آب به شکل کامل روی میوه و سبزی را پوشانده باشد.
 • روش ضد عفونی آب آشامیدنی
  در اکثر موارد، آلودگی و طعم و بوی بد آب شهری به دلیل افزایش سطح فعالیت باکتری ها است. همچنین فرسوده بودن محیط های انتقال آب عامل دیگری برای افزایش آلودگی های ثانویه آب است. در شهرهایی که میزان کلر آب بالا است، ازون به خوبی محصولات جانبی کلر، بوی نامطوبع کلر، و همچنین بوی نامطبوع آب ناشی از آلودگی های خط مسیر انتقال آب را مهار می کند. اما در کل برای نوشیدن یک آب کاملا سالم بهترین روش استفاده از دستگاه های تصفیه آب است و به هیچ وجه دستگاه ازون ساز خانگی جایگزین دستگاه تصفیه آب خانگی نخواهد بود. اما در شرایطی که دسترسی به این دستگاه ها ندارید، در صورت استفاده ی صحیح می توانید آب سالم تر و خوش طعم تری بنوشید.
 • ضد عفونی گوشت و مرغ
  محیط پرورش دام و طیور و همچنین محیط کشتار و بسته بندی آنها معمولاً بسیار آلوده است. همچنین خود این حیوانات به دلیل تغذیه های نامناسب دارای آلودگی هایی به خصوص در لایه پوستی و زیر پوستی خود هستند. پس از قطعه کردن مرغ و گوشت برای از بین بردن آلودگی های قصابی و پاک کردن مرغ، از بین بردن برخی آلودگی های شیمیایی و از بین بردن آلودگی چاقو و… می توانید گوشت و مرغ را داخل ظرف آب قرار دهید و با دستگاه ازون ساز خانگی، ازون زنی کنید. این کار منجر به کاهش بوی بد مرغ در هنگام پخته شدن و خوردن می شود. این روشن مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا است و آسیبی به غذای شما نمی زند. برای اطلاع از مدت زمان لازم برای ازون زنی گوشت و مرغ به بروشور دستگاه مراجعه کنید.
 • خریدهای منزل و یا وسایل کوچک
  یک ظرف دربسته پلاستیکی بدون منفذ تهیه کرده و به اندازه شلنگ دستگاه آن را سوراخ کرده و شلنگ دستگاه را بدون سنگ هوا داخل ظرف بسته قرار دهید. در این حالت می توانید تلفن همراه، کاغذ، پول، کلید و… را داخل این محیط قرار داده و بین ۱۰ تا ۴۰ دقیقه بسته به کم و زیاد بودن تجهیزات داخل جعبه دستگاه را روشن کنید. توصیه می شود که مدت زمان روشن بودن دستگاه کم باشد و مدت زمان انتظار برای برداشتن لوازم زیاد. به عنوان مثال برای گوشی موبایل خود و یا قطعات پلاستیکی بهتر است پنج دقیقه دستگاه روشن باشد و سپس بیست دقیقه صبر کنید و گوشی موبایل خود را بردارید.
 • هوا و سطوح
  برای پاکسازی حمام، سرویس بهداشتی، اتاق های کوچک و آسانسور، ماشین، بر اساس جدول زمان بندی داخل بروشور عمل کنید. دقت کنید که پس از اتمام کار دستگاه بر اساس مدت زمان تنظیم شده باید مدت زمانی را صبر کنید و سپس وارد اتاق شوید. در کل برای فضاهای مورد نظر ادعای ضدعفونی توسط دستگاه های خانگی در حد یکی دو ساعت نامعقول و غیر علمی است، اما قطعاً اثر پاکسازی (کاهش بار آلودگی) قابل توجهی خواهد داشت.
سایر نکات
 • در صورتی که قصد دارید در مدت زمان های کوتاه عمل ضدعفونی را برای محیط های بیمارستانی و یا محیط هایی با آلودگی بالا استفاده کنید بهتر است با شرکت پاکژی تماس گرفته و دستگاه مدنظر را سفارش دهید. دقت کنید که تحت هیچ شرایطی دستگاه حاضر به عنوان یک وسیله ی استریل کننده (به خصوص برای تجهیزات پزشکی) نباید استفاده شود. آنچه که دستگاه ازون ساز خانگی قادر به انجام آن است پاکسازی محیط و وسایل و کاهش بار آلودگی آنها است.
 • برای از بین بردن بوی سیگار، دود، غذا، سوختگی و… در محیط می توانید بسته به مساحت فضای مورد نظر بین پانزده تا ۳۰ دقیقه دستگاه را روشن کنید. در صورت حذف نشدن بوها به شکل کامل باید این عمل را تکرار کنید. فرآیند حذف بو بوسیله ی اکسید کردن عوامل بو زا رخ می دهد که میزان مدت زمان مورد نیاز آن به میزان و شدت بوها بستگی دارد. پس از ازون زنی حداقل سی دقیقه وارد فضا نشوید و پس از آن بهتر است یک درب یا پنجره را باز کنید.
 • ما تلاش خواهیم کرد تا ادعاهای غیر اثبات شده در کاربری ازون مانند ادعای از بین بردن جوش های پوست، ریزش مو، بیماری های زنان، کاهش چربی، درمان موضعی روماتیسم و … را مطرح نکنیم. حتی اگر ازون در این موارد کاربری اثبات شده هم داشته باشد، دستگاه ازون ساز خانگی مناسب چنین استفاده هایی نیست. البته این به معنای نفی تمامی کاربردهای دیگر ازون نیست. به عنوان مثال روغن های ازون دار سالها است که در درمان زخم های دیابتی و زخم بستر و … استفاده دارند و مورد اعتماد جامعه علمی قرار گرفته اند. اما توصیه می شود که هرگز در منزل خود و بدون مشورت پزشک استفاده ی درمانی از این دستگاه نکنید و قبل از انجام هر کاری در این زمینه حتما با پزشکان مشاور شرکت پاکژی و یا پزشک خود مشورت کنید.
  در مورد استفاده ی درمانی از گاز ازون در بیماری کرونای ۲۰۱۹، توصیه می شود که با توجه به خطرات استفاده ی نادرست و بی رویه از این گاز، هرگز و تحت هیچ شرایطی بدون مشورت با پزشک این کار را انجام ندهید. در این شرایط نیز حتماً باید دقت شود که مدت زمان مجاورت شما با دستگاه ازون ساز باید زیر نظر پزشک به گونه ای تنظیم شود که برای ریه های شما آسیب نداشته باشد و همچنین عملکرد مناسبی را در بهبود وضعیت شما ایجاد کند. استفاده ی کمک درمانی از ازون برای بهبود وضعیت بیماران کرونایی در قالب چند طرح تحقیقاتی در حال بررسی علمی و دقیق است. شرکت پاکژی مفتخر است که جزو ایده پردازان و همکاران این طرح تحقیقاتی بوده است. برای چندمین بار تاکید می شود که تحت هیچ شرایطی بدون مشورت پزشکان، خودسرانه از این دستگاه ها برای درمان کرونا و یا هیچ بیماری دیگری استفاده نکنید.
 • اطلاعاتی راجع به ازون و خطرات آن
  گاز ازون نیز مانند سایر شوینده های خانگی و مواد ضدعفونی کننده مانند هیپوکلروید سدیم (وایتکس)، جوهر نمک، اتانول (الکل) عوارضی برای ریه های شما دارد که در صورت استفاده ی بی رویه و نادرست از این دستگاه ها می تواند آسیب هایی را به ریه های شما وارد کند. این آسیب ها در مورد کودکان، افراد مسن، بیماران ریه ای و افرادی که دارای آسم هستند اهمیت بیشتری داشته و عدم مجاورت و نزدیکی آنها به دستگاه در هنگام روشن بودن باید سختگیرانه تر رعایت شود.
  لازم به ذکر است که اکثر عوارض ازون زودگذر و موقتی هستند، و در مدت زمانی از چند دقیقه تا چند ساعت علائم آن و اثرات آن در بدن از بین می رود. اما نکته مهم این است که با وجود گذرا بودن علائم و اثرات در بدن، به هیچ وجه نباید در استفاده از ازون و مواجه با ازون افراط شود و یا به شکل بی رویه از آن استفاده شود. تحت هیچ شرایطی خروجی دستگاه را به صورت مستقیم (حتی برای مدت زمان کوتاه) تنفس نکنید. گاز ازون را به داخل محل زندگی ماهیان و آبزیان تخلیه نکنید.
  حداکثر غلظت ازون قابل پذیرش بر اساس نظر سازمان غذا و داروی آمریکا FDA برای زندگی دائم و همه روزه ۰٫۰۵ ppm است. سیستم بویایی انسان غلظت های ازون بالاتر از ۰٫۰۲ ppm را تشخیص خواهد داد. بر اساس استانداردهای کاری حداکثر غلظت ۰٫۱ ppm برای هشت ساعت کار سبک مجاز است. همچنین حداکثر غلظت ۰٫۲ ppm برای حداکثر دو ساعت در محیط کاری قابل قبول خواهد بود. لازم به ذکر است که دستگاه حاضر پس از پانزده دقیقه روشن بودن در اتاق های متوسط و بزرگ سطح ازون از ۰٫۲ ppm عبور کرده و حتما باید اتاق تخلیه شود. لازم به ذکر است که هرچه میزان مواجه انسان و حیوان با ازون کمتر باشد برای سلامتی مفیدتر خواهد بود، پس توصیه می شود که حتماً پس از روشن کردن دستگاه محل را ترک کنید.
 • گارانتی، خدمات و پشتیبانی
  دستگاه ازون ساز خانگی مدل OH1G، به مدت یک سال تحت گارانتی شرکت پاکژی خواهد بود. دستگاه دارای فیوز محافظ و اتصال زمین حفاظتی بوده و در صورت داشتن سیستم ارت مناسب در ساختمان دارای حفاظت الکتریکی است. همچنین دستگاه دارای حفاظت حرارتی است اما توصیه می شود که دستگاه را بر روی سطوح شیشه ای، سرامیکی و یا سنگی قرار دهید. به دلیل استفاده از ولتاژ بالا توصیه می شود که از باز کردن دستگاه خودداری کنید و در صورت نیاز به تعمیر دستگاه را به دفتر شرکت پاکژی ارسال کنید. آسیب های ناشی از نوسانات برق، برگشت آب به داخل دستگاه، ریخته شدن مایعات و ضربه دیدن جزو گارانتی نخواهد بود.